Prawidłowa wentylacja w domu

W wielu domach ludzie zmagają z jednym, z pozoru nieszkodliwym problemem jakim jest para wodna, która powstaje podczas gotowania czy też brania kąpieli w gorącej wodzie. Para wodna powstaje również, jeśli ściany w naszym domu są zawilgocone. Co zrobić, aby owa para w końcu dała nam spokój, a my możemy spać spokojnie, iż nic złego nie dzieje się z naszymi ścianami? Może warto zmienić pokój dzienny aranżacje?

Mało osób wie, iż para wodna źle wpływa na tynku gipsowe jak i gładzie gipsowe. Jeśli tynk lub gładź gipsowa zostanie poddana przez dłuższy czas działaniu pary wodnej to po proste odpadnie ze ściany. Zazwyczaj domy, które były budowane w tzw. starym budownictwie są bardzo narażone na to, iż powstaje w nich duża ilość pary wodnej. Jeśli zmagamy się z problemem pary wodnej bardzo dobrze jest zastosować urządzenie, które nosi nazwę rekuperator. Jego działanie polega na osuszaniu i schładzaniu/podgrzewaniu powietrza. Dzięki niemu dom będzie obiegało świeże powietrze. Pamiętać należy aby papa na dachu nie zakleiła wlotów powietrza. Kolejną rzeczą, która może pomóc w zwalczeniu pary wodnej jest wentylacja grawitacyjna. Nie wymaga ona żadnych dodatkowych urządzeń, wymagany jest tylko dobry i sprawny system kominowy. Jeśli nie posiadamy sprawnego systemu kominowego to możemy spróbować czy wentylacja mechaniczna poradzi sobie z problemem pary. Do tego typu wentylacji stosuje się specjalne przewody jak i maszyny powodujące wymuszony obieg powietrza w domu. Jeśli nie posiadamy drzwi do kuchni to warto także zastosować pochłaniacze kuchenne. Ich zadaniem jest odprowadzanie pary wodnej znad kuchenki do sprawnego systemu wentylacyjnego. Jeśli nie zadbamy o to, aby pozbyć się pary wodnej w szybkim czasie możemy zauważyć, iż pojawia się grzyb na ścianie. Grzyby uwielbiają wilgotne środowiska w szczególności, jeśli jest jeszcze trochę ciepła. Kolejną rzeczą, która może pomóc jest ocieplenie budynku.

Przez tego typu prace przez ściany nie będzie się przedostawała wilgoć do wnętrza domu, co z pewnością zmniejszy zawilgocenie i ilość pary wodnej. Jeśli nasz dom znajduje się na gruncie, który posiada spore zawilgocenie to warto wykonać drenaże oraz odwodnienie budynku. Jeśli wykonany większość czynności o których była tu mowa to spokojnie możemy rozpocząć malowanie ścian i spać spokojnie bez wilgoci.Comments are closed.