Projekty domów trend „minimalistyczny”

Projekty domów jednorodzinnych, jakie można odnaleźć na polskim Internecie (np. na www.dom.pl) stają się coraz liczniejsze i bardziej różnorodne. Płacimy już nie tylko za podstawowe funkcjonalności, ale również za kolejne przejawy kreatywności autorów. Duża konkurencja umożliwia postępujące obniżanie kosztów indywidualizacji projektów (nie tylko po stronie architektów, ale także po stronie np. producentów prefabrykatów). Nowoczesne domy coraz częściej pojawiają się w polskim krajobrazie. Z pewnością aranżacja wnętrz przynosi zadowolenie, ale może być jeszcze bardziej zindywidualizowana gdy jest tylko częścią tworzenia domu „pod siebie” już na etapie projektu.

W takiej sytuacji warto „rzucać okiem” na nowinki stylistyczne pojawiające się w szerszym (niż Polska) świecie. Nie zawsze opierają się one jedynie o „udziwnieniach” związanych z nadmiarem ambicji na „wyjątkowość”. Czasem wynikają także z kumulujących się doświadczeń funkcjonalnych.

Projekty domów trend "minimalistyczny"

Projekty domów trend "minimalistyczny"

Przykładem pozytywnego trendu może być np. „minimalizm”. Zagraniczne opisy tej stylizacji mówią m.in. o takich elementach jak: ograniczenie się jedynie do podstawowych elementów konstrukcyjnych realizujących dane funkcjonalności (minimalna ilość brył dodatkowych, duża ilość pustych przestrzeni), eksponowanie naturalnego piękna używanych materiałów, szerokie niezasłaniane okna, neutralne kolory (aż po szarość, biel, czerń), płaskie dachy, rezygnacja ze ścian działowych (np. w kuchni czy salonie).

Mówi się o tym, że tego typu architektura przynosi uspokojenie, jest wizualnie pociągająca, jest łatwiejsza w użytkowaniu (włącznie ze sprzątaniem).

Projektowanie domu, z myślą o tego typu zagadnieniach, nie jest niemożliwe. Nie chodzi o to, by od razu poszerzać wydatki o znaczne kwoty, ale o to, że czasem warto sprawdzić jakie możliwości zapewnia dany posiadany budżet.Comments are closed.