Wykończenia powierzchni ścian

Projekty domów piętrowych zakładają, że sposób wykończenia ścian wewnętrznych jest sprawą osobistego gustu, gdy urządza się dom. Kosztorys budowy domu rozróżnia się cztery podstawowe rodzaje wykończenia ścian: malowanie, tapetowanie, obudowa drewnem (boazeria, gonty, płyty), obicie tkaniną, co wpływa na aranżacje wnętrz , wystrój salonu. Przy malowaniu, które może dotyczyć też malowanie mebli, poleca się starannie przygotowywać podkład (szpachlowanie i nanoszenie gruntu), co wpływa na ostateczny kolory ścian. Projekty małych łazienek polecają, że  powinno się używać tylko farb jasnych lub jasnoszarych, ponieważ ciemne farby i silne tonacje zacieśniają optycznie pomieszczenie i pogłębiają fakt, że w mieszkaniu jest mała łazienka.

Koszt budowy domu to też obudowa z drewna, którą można kupić w postaci gotowych wyrobów produkowanych w szerokim asortymencie. Budowa domu to duże wyzwanie, tym bardziej, że wybór ten sięga od boazerii ze zwykłych desek profilowanych, poprzez boazerię wykonaną w formie kasetonów aż do płyt na pełną wysokość ściany. Trudniej jest wykonać obicie ściany tkaniną. Urządzenia mocujące tkaniny wykonane w postaci listew o uchwytach ze sztucznego tworzywa są przydatne właściwie tylko do pionowych ścian . Do ścian ukośnych nadawałyby się obciągnięte tkaniną płyty stolarskie. Nie powinny one być szersze niż 50 do 60 cm. Płyt takich można również z powodzeniem użyć jako ścian przesuwanych. Dopiero praktyczne, wynikające z warunków technicznych, możliwości ukształtowania i wykończenia pomieszczeń wprowadzają daleko idące poprawki do naszych marzeń, zmuszają nas do pogodzenia się z realiami.

Trzeba pamiętać, że nagrzane podłogi i ściany oddają ciepło z powrotem przez promieniowanie. Takie ogrzewanie jest szczególnie korzystne pod względem zdrowotnym, ponieważ nie powoduje zawirowania kurzu wzbudzanego przepływem powietrza, szkodliwego dla układu oddychania. W  przypadku ogrzewania elektrycznego możliwe jest samodzielne ułożenie płytek grzewczych, ale podłączenia ich do instalacji musi dokonać uprawniony elektryk. Projekty budynków gospodarczych zazwyczaj pokryte są tania elewacją.Comments are closed.